raty przez internet leasing przez internet

Stoły owalne


  Aktywne filtry

  Stół jest bardzo ważnym meblem. W każdym domu znajduje się przecież miejsce, w którym rodzina lub zaproszeni goście mogą swobodnie usiąść, zjeść posiłek, a następnie porozmawiać. Jeśli mamy odpowiednio duży metraż, warto zorganizować sobie oddzielną jadalnię lub tak zwany kącik jadalny. Przeważnie jest on wygospodarowany w części salonu. Jest to idealne rozwiązanie, które pomaga zacieśniać rodzinne więzy, ale także ułatwia organizację domowych spotkań w gronie rodziny lub przyjaciół. Biorąc pod uwagę powyższe, oczywistym jest, że najważniejszym meblem w każdej jadalni stół. Kwestię sporną stanowi jedynie wybór odpowiedniego stołu. Aktualnie, najbardziej popularnymi modelami są stoły owalne nowoczesne. Modny staje się zwłaszcza stół owalny rozkładany na jednej nodze.

  Kształt owalny stołu a przeznaczenie

  Przeglądając ofertę sklepów, przekonamy się, że wybór kształtów i rozmiarów może nas przyprawić o ból głowy. Najpopularniejsze są stoły owalne, kwadratowe i prostokątne.

  Stół prostokątny - to propozycja uniwersalna i nadal zdecydowanie najczęściej stosowana. Stół w takim kształcie jest z pewnością bardzo praktyczny, zwłaszcza, że niejednokrotnie jest on dodatkowo rozkładany. Jadalnia z prostokątnym stołem (szczególnie drewnianym) zawsze prezentuje się dostojnie i elegancko. Przy stole prostokątnym stole bez trudu zmieścimy od 6 do 12 osób (jednak w przypadku większej liczby osób najlepszym rozwiązaniem będzie stół owalny rozkładany na 12 osób). Niestety, taki model ma jednak sporo wad. Przede wszystkim zajmuje on naprawdę sporo miejsca, wymaga dużej przestrzeni, przez co przez niektórych jest na starcie skreślony. Ponadto, jego ostre kanty i rogi nie są odpowiednie dla rodzin z małymi dziećmi. Warto też pomyśleć o tym, jak duży obrus będzie nam potrzebny na taki stół.

  Stół kwadratowy - jeśli chcemy pozostać przy klasycznym rozwiązaniu, ale prostokątny stół jest dla nas za duży, możemy wybrać stolik kwadratowy. Stoły równoboczne do jadalni sprawdzą się w przypadku 4-osobowej rodziny to dobre rozwiązanie. Warunkiem jest to, że nie gościmy zbyt często dużej liczby znajomych. Przy stole kwadratowym nie zmieści się więcej osób niż 4.

  Owalny stół - stoły owalne do jadalni prezentują się pięknie i są zdecydowanie najbardziej praktyczne. Przede wszystkim wszystkie miejsca są równoważne. Nie będziemy się musieli zastanawiać, gdzie kogo posadzić. Jeśli nasz wybór pada na stoły owalne rozkładane, jest szansa, że zmieścimy wszystkich swoich gości i każdy będzie się czuł komfortowo. Stoły owalne nie mają kantów i ostrych rogów, co pozwala na zastosowanie okrągłych stołów w domach, w których są dzieci. Stół biały owalny rozkładany będzie idealnie pasował do każdego wnętrza. Ponadto, stół owalny na 12 osób nie stanowi żadnego problemu i nie zabiera dużo miejsca, w przeciwieństwie do stołów o innym kształcie.

  Stoły owalne (okrągłe) mają swoje miejsce w historii i kulturze. Stanowią symbol braterstwa i porozumienia. Takie podejście bierze się z ich walorów praktycznych. Stoły owalne sprawiają, że wszystkie miejsca są równorzędne i dzięki temu osoby zasiadające przy nim są do siebie zwrócone twarzami. W powszechnej świadomości stół jajowaty oznacza porozumienie, ponieważ gromadzą się przy nim skłócone strony.

  Stoły owalne i ich zalety:
  - nie ma miejsc uprzywilejowanych – przy stołach prostokątnych bardzo często pojawia się dylemat, jak usadzić gości. Stół owalny rozkładany nowoczesny daje nam więcej swobody. Ponadto, stół owalny rozkładany zapewni każdemu odpowiednią ilość miejsca. Nasi goście nie będą skrępowani ograniczoną przestrzenią. Co równie ważne, w trakcie rozmowy wszyscy są zawsze zwróceni twarzami do siebie, co z pewnością ułatwia integrację i wspólną zabawę przy stole.
  - więcej miejsca i gości – jeśli porównamy stoły okrągłe i prostokątne o jednakowej powierzchni blatu, okaże się, że przy okrągłym stole może usiąść więcej gości niż przy prostokątnym, bo zwyczajnie ustawimy przy nim większą liczbę krzeseł.
  – okrągła forma blatu ma w sobie sporo z klasycznego uroku. Prezentuje się łagodnie i dodaje wnętrzu wytworności. Nowoczesne stoły okrągłe z cienkimi blatami, na lekkich optycznie nóżkach sprawdzą się jednak nie tylko we wnętrzach tradycyjnych. Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na stół okrągły biały o smukłych formach.
  - dowolna liczba krzeseł – owalny stół do kuchni to idealne rozwiązanie dla osób towarzyskich. Stół prostokątny narzuca określoną liczbę krzeseł, tak by zachować stosowną symetrię. Jeśli zdecydujemy się na biały stół owalny możemy ustawić nieparzystą liczbę krzeseł.
  - bezpieczeństwo dla dzieci – okrągły stół nie ma kantów, dlatego nie trzeba się martwić o bolesne uderzenia w przypadku najmłodszych domowników.

  Owalne stoły rozkładane wykonywane są w różnych stylach i na bazie wielu materiałów (ale najbardziej popularny jest stół owalny drewniany).

  Stół kuchenny owalny klasyczny – najczęściej będzie to model wykonany z klasycznego drewna. Owalny stół drewniany może być wykonany w naturalnej kolorystyce, choć zdarzają się też przemalowane – np. na biało. Stół biały owalny jest opcją na pewno najbardziej bezpieczną. Do wyboru mamy stoły na jednej nodze, umieszczonej centralnie (często ciekawie zdobionej), albo na lżejszych optycznie czterech nogach. Pierwsza opcja jest o tyle wygodniejsza, że masywna noga nie utrudni nam przestawiania krzeseł i mniej przeszkadza zasiadającym przy stole. Stół owalny biały rozkładany pasuje do każdego wnętrza.

  Stół okrągły vintage – najczęściej to model urzekający naturalną barwą drewna. Dobrze sprawdzi się też stół drewniany z efektem delikatnego postarzenia. Stoły owalne do kuchni coraz częściej są kupowane w takiej właśnie wersji.

  Stół okrągły nowoczesny – to najczęściej stół rozkładany owalny. W przeciwieństwie do klasycznego jest lżejszy optycznie, nie musi też być koniecznie wykonany z drewna. Ciekawie prezentują się stoły owalne rozkładane do salonu albo metalowe, ze szklanymi blatami albo z solidnych tworzyw sztucznych. W takiej wersji najczęściej spotkamy je jako stoły owalne do salonu.

  Stół okrągły glamour – stół owalny rozkładany, a jednocześnie elegancja i blask. Polecane materiały to zdecydowanie srebrzysty metal i szkło, ale nie tylko. Stół do jadalni owalny możemy też wybrać w wersji lśniącej, z tworzywa sztucznego. Kolory, w których owalny stół do jadalni będzie się prezentował najlepiej to biel, czerń, złoto oraz srebro.

  Stół okrągły w stylu skandynawskim (z reguły stół drewniany owalny) – jeśli stylistyka północna, to przede wszystkim drewno, zwłaszcza w jasnych odcieniach. Owalny stół rozkładany to mebel, który warto wyeksponować. Stół owalny rozkładany biały sam w sobie jest ładny, nie musimy go więc przykrywać obrusem (lepsze będą mniejsze serwety, ewentualnie bieżniki odpowiednie na stoły rozkładane owalne).


  Praktyczny stół owalny rozkładany

  Praktyczne rozwiązanie przy zmiennych potrzebach w domu stanowi stół okrągły rozkładany. Mechanizm polega na rozsuwaniu blatu i zamiany koła w formę owalną o większej powierzchni. Przed zakupem takiego stołu warto sprawdzić zarówno sam mechanizm, jak i wszystkie elementy, z jakich powstał stół – muszą być solidne i dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Do wyboru mamy stołu okrągłe rozkładane drewniane, ale też z innych materiałów. Łatwo znaleźć model pasujący do stylu wnętrza.

  A kto powinien się tym zainteresować? Przede wszystkim posiadacze mieszkań, którzy na co dzień nie potrzebują dużego stołu, ale zdarza im się często przyjmować licznych gości. Oczywiście trzeba też dobrze wymierzyć pomieszczenie – sprawdzić, czy stół w wariancie owalnym zapewni wygodę, a odsuwane krzesła nie będą blokowane przez inne meble albo ścianę. Kluczowe są właściwe odstępy i odległości, o czym więcej niżej.

  Stoły kuchenne owalne

  Biały owalny stół rozkładany to idealne rozwiązanie dla niezdecydowanych. Gdy znudzi nam się jego kolor, zawsze możemy go przemalować. Odświeży i odmieni to nasze wnętrze.

  Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

  Akceptuj Więcej informacji Odrzuć